Tapybos darbų paroda ,,Bangų mūša‘‘

Tapybos darbų paroda ,,Bangų mūša‘‘

Kokia tu garsi – 
Užgoži mintis, net ir plakimą širdies.
Kokia tu graži –
Vėjo nuraibinta ir iškedenta.
Kokia tu klastinga – 
Baltais žirgais putoji ir kelią buri.
Bet bangos sugūra, gelmės skaidrėja... 
Žinau, jūra – jau manyje.

 

Dūmų Fabrikas Vilniuje per  Birutės Česnauskienės parodą Bangų mūša
Dūmų Fabrikas, Vilnius, 2024 04 04


Jūrų ir vandenynų paviršinio vandens būdingiausia judėjimo forma – bangavimas. Svarbiausia priežastis – virš vandens pučiantis vėjas. Jo gūsiai raibina paviršių sukeldami vilneles. Vėjui pučiant be atvangos, vilnelės išauga į keteruotas bangas, kurios gilioje jūros ar vandenyno priekrantėje lūžta (bangos transformuojasi), nuo jų atitrūksta purslai. Taip atsiranda bangų mūša (sugožimas). Vėjui nurimus, dar išlieka vandens paviršiaus ribėjimas ir lėkštos ilgos bangos. Bangavimą taip pat sukelia  Mėnulio gravitacijos jėgos. Kyla potvyniai ir atoslūgiai (vandenynuose) Taip pulsuoja planeta.
,,Būtent bangų keterų galybė bei grožis žavi visų sričių menininkus, taip pat ir mane. Ypač, kai gyveni netoli jūros, nenuostabu, kad ji tampa įkvėpimo šaltiniu kūrybai‘‘, - teigia parodos autorė. Juk bangos gali būti ramios, trykštančios, stovinčios, krentančios, tekančios, purslojančios, švelniai banguojančios, audringai šėlstančios ir siautulingai pavojingos. Visokios. Nenuostabu, kad bangų mūša puikiai atspindi žmogaus jausmus ir vidines būsenas. Be to, pats vanduo, apskritai, yra vienas iš esminių Kūrinijos pamatų. Šią mintį paremia ir Antuano de Sent-Egziuperi nuomonė:  „Vanduo, per maža pasakyti, kad tu reikalingas gyvybei – tu pats esi gyvybė“.  Juk kad ir koks suirzęs ar sutrikęs būtų žmogus, parymojęs prie ramios vandens tėkmės, nuramina mintis ir jausmus, nes jis sugeria tai, kas skauda. Ir atvirkščiai - audringa jūra ar vandenynas, kaskart iškeliantys pašėlusiai suputojusias bangas, sutemdę padangę ir pajuodinę saulę, tuo žmogui primenantys savo didybę, yra jo pokyčių versmė, dažnai moko drąsos, ištvermės, entuziazmo, optimizmo, suteikia energijos bei pasitikėjimo savo jėgomis, grūdina charakterį, įkvepia kūrybai. Gajus palyginimas, kad jūros ir kalnų poveikis vienodai nepakartojamas. Tačiau kalnai stovi, o jūroje kiekviena diena kitokia. Kaip vandenyje gyvena galybė gražių, įdomių ar keistų gyvybės formų, taip ir žmogaus pasąmonėje knibžda įvairiausi instinktai, užslopinti jausmai, neatrasti gebėjimai ir galios. Tad nenuostabu – vanduo mus veikia. Jis daugialypis, kintantis ir tuo panašus į mus pačius. 
        ,,Bangų mūša“ – tai šeštoji autorinė Birutės Česnauskienės tapybos darbų paroda. Šįkart –  marinistiniai peizažai. Darbai atlikti mišria technika:  akrilinė tapyba ant drobės,  papildyta   akrilo liejimo – ,, Pouring‘‘ –  technika. 
      ,,Tapyba akriliniais dažais ant drobės – tai magiškas būdas įvairiomis spalvomis ir atspalviais perteikti tai, ką matai, jauti, įsivaizduoji... Šviesos žaismas, lengvi potėpiai, pataškymai,  tapybiniai eksperimentai kuria bendrą paveikslų visumą, bet tuo pačiu – skirtingas nuotaikas ir emocijas“, - teigia autorė.

Aurelija  Daugėlienė

 

Paveikslas Kranto Abrazija ant Dūmų Fabriko sienos Paveikslas: ,,Kranto abrazija‘‘

  Paveikslas: ,,Ką jaučia jūra?‘‘

 

Birutė Česnauskienė prie Kranto abrazija paveikslo

Grįžti į tinklaraštį